 |
Nezvyčajná akcia
2. apríla bolo krásne slnečné počasie, priam stvorené na výlet. 24 - členná skupina rodičov a učiteľov zo Základnej školy s Materskou školou v Hniezdnom čakala so zbalenými kuframi na autobus, ktorý ich mal zaviesť do Vyšných Ružbách do penziónu Glinec, kde bola pre nich pripravená nezvyčajná akcia.
V rámci projektu Škola životných zručností, ktorý podporila Nadácia pre deti Slovenska s finančným prispením Holandského kráľovstva, sa konal vzdelávací tréning pre rodičov a učiteľov. Trénerky Darina Melegová a Martina Kolcúnová sú z Asociácie S. Kovalikovej, ktorá je odborným garantom učenia o životných zručnostiach. Ich cieľom bolo zážitkovou formou vtiahnuť všetkých účastníkov do učenia o mozgu i o spomínaných zručnostiach života.
Jedna z mamičiek, Diana Juráková, povedala: "Veľmi ma zaujala téma o fungovaní ľudského mozgu, o jeho častiach a hlavne o tom, za akých podmienok mozog prepne do tej najvyššej, učiacej sa časti - do mozgovej kôry. A práve toto mi pomôže pri učení sa s mojimi chlapcami".
Na 1. stupni ZŠ s MŠ v Hniezdnom učiteľky zavádzajú a precvičujú s deťmi tieto životné zručnosti: aktívne počúvanie, nevysmievanie sa, dôvera, pravdivosť, najlepší osobný výkon, priateľstvo, spolupráca a starostlivosť. Možno sa pýtate: "Prečo? Načo im to bude?" Aj rodičov to zaujímalo. Dôvodov je viac. Životné zručnosti totiž: - prispievajú k zvyšovaniu školskej úspešnosti žiakov, - sú nástrojom na dosiahnutie najlepšieho osobného výkonu, - sú nástrojom na to, aby sa ľudia stali nielen múdrymi ale i dobrými, - rozvíjajú charakter dieťaťa, - pomáhajú vytvárať neohrozené prostredie v škole i doma, - zaručujú vytváranie spolupracujúceho spoločenstva.
Počas dvojdňového stretnutia sa rodičia cez rôzne aktivity a aplikačné úlohy dozvedeli, ako môžu svoje dieťa podporiť a spolupodieľať sa na precvičovaní a dodržiavaní životných zručností, z nich objaviť v sebe skrytú tvorivosť a fantáziu.
Ľubovnianske noviny, 16/04, autorka článku: Dadka Melegová
|